Ekonomi

ABD Hazine Bakanı Yellen ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu, “iletişimi geliştirme” konusunda anlaştılar

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile Çin’in dış ticaret ve uluslararası ekonomik ilişkilerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Liu Hi’nin Zürih’te yaptıkları görüşmede makroekonomik ve finansal konulardaki iletişimi daha da geliştirme konusunda anlaştıkları bildirildi.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Yellen ile Liu’nun İsviçre’nin Zürih kentinde ikili görüşme yaptıkları bildirildi.

Yellen ile Liu’nun makroekonomik ve finansal gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduğu, Yellen’ın göreve gelmesinden bu yana Liu ile ilk yüz yüze görüşmenin “samimi, somut ve yapıcı” geçtiği kaydedildi.

Açıklamada, her iki tarafın da küresel ekonominin işleyişi için makroekonomik ve finansal konularda iletişimin daha da geliştirilmesinin önemli olduğu konusunda mutabakata varıldığı belirtildi.

Açıklamada Yellen ve Liu, ikili ve Birleşmiş Milletler (BM), G20 ve Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) bünyesinde sürdürülebilir kalkınmanın yanı sıra iktidara geçişte gelişmekte olan ülkelere sağlanan takviyenin değeri üzerinde anlaştılar. ) iklim finansmanı üzerine. Çok taraflı işbirliği geliştirecekleri vurgulandı.

Yellen’in görüşmede endişelerini dile getirdiğine dikkat çekilerek, yakın zamanda Çin’e giderek ABD’deki meslektaşlarını ağırlamayı beklediği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu