Teknoloji

ASELSAN geliştirdi: ENGİN, büyük yetenekleri Türkiye’ye kazandıracak!

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında, Deniz Kuvvetlerine üç metrenin üzerinde menzil çözünürlüğü ve elektronik parazite karşı koyabilme yeteneği kazandıracak Engin Deniz Gözetleme Radarı (DGR) Projesi hayata geçirildi. başlattı.

Bu kapsamda 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 2023 kapsamında SSB EHRS ile ASELSAN arasında Engin Deniz Gözetleme Radarı İmza Töreni düzenlendi.

Toplantıya Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. Haluk Görgün, Savunma Sanayii Lider Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Akkul katıldı.

TÜRKİYE’YE BÜYÜK YETENEK KATILACAK!

SSB Lideri Prof. Dr. Görgün, milli imkanlarla yürütülecek ve büyük yetenekleri Türkiye’ye kazandıracak projenin hayırlı olmasını diledi. ASELSAN Genel Müdürü Akyol da konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu imza ile üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin güvenliğini sağlamak adına önemli bir eşiği daha aşmış oluyoruz. ASELSAN, Mavi Vatan’ın korunmasına yönelik projelere büyük katkı sağlıyor. Bu sayede denizlerimizde ciddi bir kuvvet çarpanı oluşturuyoruz.”

Proje ile su üstü hedeflerinin tespit ve takibi, dost-düşman ayrımı, tehdit oluşturabilecek radar sistemlerinin yön ve konum bilgilerinin tespiti, komuta ve kontrol merkezlerine bilgi aktarımı yapılabilecek.

Projenin başlangıç ​​aşamasında bir adet prototip sistem ve bir adet seri üretim sistemi satın alınacaktır. Yurt dışından temin edilen radar sistemlerini milli imkanlarla 15’in üzerinde yerli alt yüklenici geliştirecek.

KAYNAK: SAVUNMA SANAYİİ

haber-doganyol.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu