Haber

Türkiye ile İngiltere arasında göç alanında işbirliği

Göç alanında işbirliği amacıyla Türkiye ile İngiltere arasında bir mutabakat zaptı imzalandığı belirtildi.

TRT Haber’in haberine göre, göçmen kaçakçılığı ve sistematik olmayan göçle mücadele için birçok ülkeyle iş birliği yapan Türkiye, İngiltere ile iş birliğini sürdürüyor.

Son dönemde Türkiye-Sırbistan-Fransa-İngiltere üzerinden yeni bir rota oluşturan göçmen kaçakçılarına karşı yeni bir adım atıldı. İngiliz ve Türk kolluk kuvvetleri, Türkiye’yi karalayan ve Türkiye’ye sığınan çok sayıda terör örgütüyle bağlantılı kişilere karşı istihbarat paylaşımı da dahil olmak üzere iş birliği yapacak.

Bu kapsamda İngiltere’den üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye’ye kabulü mümkün olmayacaktır. İngiliz makamları bu konuda özellikle hassas olacaktır.

İngiltere, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulacak Mükemmeliyet Merkezi’ne de destek verecek. Türkiye’nin kendi projesi olan bu merkez, sistematik olmayan göçle mücadeleyi güçlendirecek.

Bu bağlamda İngilizler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G-20 içinde göç ve yerinden edilmiş kişilerle ilgili bir çalışma yapılması önerisine destek verecek. Konu G7 platformunda da gündem olacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu anlaşmaya tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, sosyal medya paylaşımında, “Ne kadar süslü sözler paketlenirse paketlensin, bu birilerinin iç sistemimize müdahalesidir” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de polis teşkilatı içinde İngiltere’nin desteğiyle “yasadışı göçle mücadeleyi hedef alan” bir birim kurulmasına da değinerek, “Center of Excellence” adlı birimin İngiltere tarafından ilan edilmesini “son derece vahim ve vahim” olarak nitelendirdi. sorunlu”.

“Yabancılardan öğreniyoruz” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

Hem anlaşmanın hem de bizde kurulacak Mükemmeliyet Merkezi’nin Türkiye Cumhuriyeti tarafından değil İngiltere tarafından duyurulması son derece ciddi ve sorunludur.
Bunu takiben Türkiye-İngiltere ortasında AB ile benzer bir geri kabul anlaşması yapılacağı İngiliz basınında da yazılıyor.
Bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Londra Büyükelçiliği ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitelerinde bu konuyla ilgili bir açıklama yok… Yapılanları öğreniyoruz. yabancılardan yapılmıştır.
Soru: Türkiye’yi kim yönetiyor?

haberkoyulhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu