Haber

KPSS Soruşturması: 9 Aydır Sonuç Yok

Aradan geçen 9 ayda soru sızdırma şüphesiyle iptal edilen KPSS hakkında yürütülen soruşturmalarda herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. ÖSYM Başkan Yardımcısı Gülcü, Devlet Teftiş Kurulu, savcılık, YÖK ve ÖSYM tarafından başlatılan soruşturmaların sürdüğünü bildirdi.

Geçen yıl Temmuz ayında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonrasında soruların bir yayınevi tarafından sınav öncesi alınarak kendi yayınlarında kullanıldığı iddia edilmişti.

KPSS’de yayıncı kuruluş sorularının da yer aldığının ortaya çıkmasının ardından sınavın iptaline karar verildi. Sorumlular hakkında hem idari hem de adli soruşturma başlatıldığı açıklandı. Ancak bu soruşturmalardan dokuz ayda bir sonuç alınamadığı ortaya çıktı.

“Soruşturmalar devam ediyor”

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soruda soruşturmaların hangi aşamada olduğunu sordu. .

Gökçel’in sorularının yanıtlarını hazırlayan Bakan Özer, Prof. Dr. Aslan, Gülcü’nün yanıtını paylaştı. Gelen cevapta soruşturmaların devam ettiği belirtildi. Gülcü’nün diğer dört soruşturmadan verdiği yanıt şöyle:

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından eş zamanlı olarak idari inceleme başlatıldı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Konuyla ilgili Başkanlığımızca idari soruşturma ve soruşturmalar başlatılmış olup, eş zamanlı olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur ve soruşturmalar devam etmektedir.’

haberserdivan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu