Ekonomi

Warren Buffett’in hisse satışı yeni endişelere yol açıyor

Investing.com – Ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın portföy hamlelerini öğrenmeye devam ediyoruz. Buffett’ın holding şirketi Berkshire Hathaway (NYSE: BRKa), dünyanın en büyük çip üreticisi TSMC (TW: 1310), çip üreticisinde 4,1 milyar dolarlık önemli bir hisseye sahip olduğunu açıkladıktan sadece altı ay sonra tüm hisselerini sattı.

Buffett’ın şirketinin beklenmedik U dönüşü yatırımcıları alarma geçirdi ve Tayvanlı şirketin hisse fiyatını %4 düşürdü. Buffett, Tayvan ve Çin’in jeopolitik geleceği hakkında dile getirdiği endişeler nedeniyle bu kararı aldı.

Profesyonel Yatırım ProAraca göre, TSMC şirketinin ortalama bir yatırım riski ve 15,92 milyar dolarlık piyasa değeri ile kabul edilebilir bir getirisi var.

Kaynak: InvestingPro

kuvarsTSMC’ye göre TSMC, 85 milyar dolarlık küresel yarı iletken pazarının yarısından fazlasını kontrol ediyor.

Çin’in Tayvan üzerindeki toprak iddiaları üzerinden bir yılı aşkın bir süredir gerilim tırmanıyor ve bunun etkileri ticaret ve iş dünyasına da yansıyor. kuvarsGeçen yıl yapılan bir ankette, Tayvan’daki ABD şirketlerinin yaklaşık yarısı Çin’in askeri operasyonlarının işlerini sekteye uğratmasını beklediklerini söyledi.

Şubat ayında Çin, Tayvan’a silah tedarik eden ABD savunma şirketlerine yaptırım uyguladı. Çok uluslu şirketler, Buffett’ın Güney Çin Denizi’ndeki en kötü kabus senaryolarından birinin gerçekleşmesi durumunda sözleşmelerine Çin-Tayvanlı “risk maddeleri” de ekliyor.

Yatırım Pro TSMC’ye göre, zayıf performans ve nakit akışı temettü kesintisini zorlayabilir. Şirket lehine, borcundan daha fazla nakit parası olduğuna dikkat çekiyor.

Yatırım ProBununla yatırımcılar, her hisse senedinin güçlü ve zayıf yönlerini analiz etmek için şirketler hakkında 10 yıllık finansal verilere sahip olurlar.

InvestingPro’nun 7 günlük deneme sürümünü bu kişiden talep edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu