Ekonomi

Arap Birliği, Suriye’yi yeniden üye olarak kabul etti

ABD ise Suriye’nin Arap Birliği’ne yeniden üyeliğini eleştirdi.

Arap Birliği’nin açıkladığı kararda, Suriye’nin küme toplantılarına hızla katılmaya başlayabileceği belirtilirken, milyonlarca Suriyelinin komşu ülkelere sığınması, iç bölgelerde uyuşturucu kaçakçılığı gibi sorunların çözülmesi istendi. Suriye’deki iç savaşın ardından bölge.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) de aralarında bulunduğu bazı Arap ülkeleri, Esad’ın tecridine son vermek isterken, bazı ülkeler de çatışmalara siyasi bir çözüm getirilmeden Suriye’deki ilişkilerin tam olarak düzelmeyeceğini ve Suriye’nin yeniden barışa kavuşması için şartların olduğunu söylediler. Arap Birliği’ne kabul. gerektiğini savundu.

Katar dışişleri bakanlığı sözcüsü QNA haber ajansına yaptığı açıklamada, daha önce Suriye’nin yeniden lige katılmasına itiraz eden Katar’ın ilişkilerin normalleştirilmesi konusundaki tutumunun değişmediğini söyledi. .

Bu, Arap ülkeleri ve Suriye’nin çıkarlarının normalleştiği anlamına gelmiyor.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit, Kahire’de yaptığı açıklamada, “Suriye’ye yeniden üyelik verilmesi, Arap ülkeleri ile Suriye arasındaki ilişkilerin normalleştiği anlamına gelmez. Bu, her ülkenin karar vermesi gereken bir egemenlik meselesidir.” kendisi için.”

Öte yandan ABD dışişleri bakanlığından bir sözcü, Arap müttefiklerinin Suriye’de güvenlik ve istikrarı sağlama hedeflerini paylaşırken, “Esad’ın Suriye’deki krizi çözmek için gerekli adımları atma istekliliğinden şüphe duyduklarını” söyledi.

Suriye ise Arap ülkelerini “karşılıklı saygı” göstermeye davet etti.

Suriye’nin müttefiki Rusya, Arap Birliği’nin kararını takdir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu